Aktualności

Jak dobrać rękawice ochronne? Czym się kierować?

2023-01-12
Bezpieczeństwo i higiena – to podstawowe wartości, które przyświecają nam podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Wraz ze zdobytym doświadczeniem zawodowym wzrastają również nasze umiejętności wyczucia zagrożenia i radzenia sobie w trudnych warunkach – warto jednak zawsze posiadać ze sobą właściwe wyposażenie, do którego oprócz narzędzi zalicza się także odzież roboczą.
Odzież robocza to przede wszystkim uniformy, które chronią ciało przed zabrudzeniami, ale też zapewniają właściwą termiczną izolację ciała. Oprócz uniformów i kasków, w bezpieczeństwie pracy kluczową rolę pełnią także rękawice ochronne. Jak je dobierać? Czy istnieje klucz, którym powinniśmy się kierować?

Dobór rękawic ochronnych – wszystko co musisz wiedzieć

Właściwie dobrane rękawice zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Chronią przed urazami mechanicznymi i termicznymi. Powinno się stosować je w pracach montażowych, które wymagają precyzji, ale jednocześnie niosą duże ryzyko zadrapań i przetarć, ale też i w zawodach, które narażone są na działanie wyższej i niższej temperatury.

Biorąc pod uwagę te różne rodzaje zagrożeń, konieczne jest dobranie rękawic ochronnych, które skutecznie przed nimi chronią. Dobiera się je przede wszystkim do zakresu prac, dlatego zdarza się, że nawet i jeden pracownik powinien mieć kilka rodzajów rękawic ochronnych.

Jakie są rodzaje rękawic ochronnych?

Rodzajów rękawic ochronnych jest prawie tak dużo, jak czynności, które wykonujemy. Inne będą chronić przed silnymi środkami chemicznymi, inne przed wirusami, a jeszcze inne przed ostrymi materiałami, które mogą prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Do najpopularniejszych zalicza się:

rękawice antyprzecięciowe, które są wykonane z nowoczesnych włókien, które zapewniają komfort pracy oraz właściwą ochronę. Są przeznaczone przede wszystkim do lekkich i ciężkich prac montażowych, gdzie mamy do czynienia z materiałami o ostrych krawędziach;
rękawice termiczne to z kolei bardzo grube rękawiczki, które pomagają w wykonywaniu pracy nawet po zetknięciu z bardzo wysoką temperaturą. Są wykonane dwuwarstwowo – z wierzchu z Kevlaru®, a od środka z bawełny, która gwarantuje komfort pracy;
rękawice Kevlarowe® to bardzo szeroki wybór modeli, które dzięki zastosowaniu nowoczesnego materiału doskonale odnajdą się w wielu rodzajach prac – od precyzyjnych czynności w AGD, po przenoszenie ostrych arkuszy blach.

Po co stosować rękawice ochronne?

Stosowanie rękawic ochronnych nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale przede wszystkim – zwiększa komfort pracy. To bardzo ważne w przypadku robót precyzyjnych, które wymagają skupienia i dobrego chwytu. Bawełniane wnętrze rękawic, o właściwym splocie chroni również dłonie przed nadpotliwością, dzięki czemu utrzymanie narzędzi jest znacznie łatwiejsze.

Właściwy dobór rękawic ochronnych jest taki sam, jak dobór narzędzi – należy wybrać te, które spełnią swoją rolę podczas wykonywania prac, pamiętając, że bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze.