Aktualności

Typy i rodzaje rękawic roboczych

2023-12-18

Są takie miejsca pracy, w których ludzie są bardziej narażeni na uszkodzenia ciała niż gdziekolwiek indziej. Jeśli Ty lub Twój zespół pracujecie fizycznie, macie kontakt z niebezpiecznymi dla rąk substancjami, powinniście zadbać o ich ochronę. A zapewnią ją oczywiście dobrze wykonane, solidne rękawice robocze. Jednak, aby te spełniły prawidłowo swoją funkcję, muszą zostać dobrane adekwatnie do zagrożenia. Ze względu na różne środowiska pracy, obok uniwersalnych rękawic ochronnych wyszczególniamy też modele termiczne, antyprzecięciowe oraz przeznaczone do pracy z produktami o obniżonej temperaturze.

Rękawice antyprzecięciowe – tam, gdzie jest ryzyko skaleczenia się

Rękawice antyprzecięciowe są praktycznym elementem wyposażenia pracowników, którzy wykonują prace, podczas których istnieje ryzyko uszkodzenia skóry dłoni przez ostrze, narzędzia lub materiały. Co sprawia, że ten typ rękawic sprawdza się w ochronnej roli tak dobrze? To przede wszystkim wytrzymałe materiały, których nie sposób uszkodzić ostrzami. Włókna aramidowe, stal lub specjalne włókna szklane zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość, a jednocześnie komfort użytkownika. Mimo że rękawice antyprzecięciowe są bardzo solidne, to jednak nie ograniczają ruchów dłoni i zapewniałą pracownikowi odpowiednią zręczność. Niektóre z nich są również odporne na substancje chemiczne czy ciecze.

Rękawice termiczne – ochrona przed zmiennymi temperaturami

Pracownicy wykonujący prace w warunkach o wysokich lub niskich temperaturach muszą być wyposażeni w odpowiednie rękawice termiczne. Te, w zależności od okoliczności, zapewnią ochronę przed oparzeniem lub zmarznięciem (np. w chłodniach). Mają odpowiednią izolację termiczną, która utrzymuje temperaturę wewnątrz rękawic na stałym poziomie, zapobiegając przegrzaniu lub wyziębieniu dłoni. Rękawice te chronią przed odmrożeniami i oparzeniami chemicznymi, które mogą wystąpić podczas pracy z produktami mrożonymi.

Ponadto, z uwagi na swoje techniczne przeznaczenie, rękawice mogą być dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z gorącymi płynami czy substancjami chemicznymi. Nadają się zatem do użytku np. przy obsłudze pieców przemysłowych czy hutniczych.

Rękawice ogólnego użytku – uniwersalna ochrona na co dzień

Rękawice ogólnego użytku są wszechstronnym typem rękawic, które mogą być stosowane w różnych sytuacjach, od prac ogólnobudowlanych po prace w magazynach czy gospodarstwach domowych. Choć nie są tak specjalistyczne jak rękawice antyprzecięciowe, mogą zapewniać pewną ochronę przed drobnymi uszkodzeniami, częściowo też chronią przed chłodem czy gorącem. Są zazwyczaj wykonane z wygodnych materiałów, takich jak skóra syntetyczna czy dzianiny, co zapewnia komfort noszenia przez dłuższy czas.

Wybór odpowiednich rękawic roboczych wpływa na poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy specjalistów w różnych branżach. Przed wyborem konkretnego typu rękawic ważne jest zrozumienie ich cech oraz roli, jaką spełnią w Twoim przypadku. Ważne, aby odpowiadały zagrożeniu, z jakim się stykasz i zapewniły realne wsparcie w wyzwaniach zawodowych.