Aktualności

Przed czym chronią rękawice ochronne?

2023-01-12
 Rodzajów rękawic ochronnych jest tak wiele, jak czynności, które wykonujemy. Jedne chronią przed mrozem, inne przed wirusami, ale są też i takie, które chronią nie tylko skórę, ale i kończyny – są szczególnie istotne w zawodach, w których wypadki niosą za sobą poważny uszczerbek na zdrowiu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko frazes, ale przede wszystkim – dbałość o własne zdrowie. Zakładając specjalną odzież możemy chronić się nie tylko przed zabrudzeniami, ale przede wszystkim przed niebezpieczeństwami, jakie mogą być wynikiem typowych wypadków w pracy. Jakie rękawice wybrać do poszczególnych rodzajów prac i przed czym one w zasadzie chronią?

Rękawice ochronne – czym są?

Producenci rękawic ochronnych oferują specjalne zabezpieczenie dla dłoni, które nie tylko chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, ale równocześnie zapobiega otarciom i niejednokrotnie ułatwia pracę. Do odzieży ochronnej tego typu zalicza się:
• rękawice antyprzecięciowe;
• rękawice termiczne;
• rękawice do pracy z produktami o obniżonej temperaturze;
• rękawice ogólnego użytku;
• zarękawki ochronne.
Każdy z produktów przeznaczony jest do pracy z innym towarem, dzięki czemu zapewnione jest nie tylko właściwe bezpieczeństwo, ale przede wszystkim – komfort.

Przed czym chronią rękawice ochronne?

Aby rękawice ochronne spełniały swoje zadanie, muszą być dobrane właściwie do wykonywanej czynności. Inne stosuje się w branży spożywczej, a jeszcze inne będą przydatne na budowie. Rękawice ochronne mogą być odporne na przecięcia, wysoką temperaturę, ale też i po prostu pomagają w obniżeniu potliwości, a tym samym zwiększają precyzję podczas wykonywanej pracy.
Rękawice antyprzecięciowe posiadają specjalną, elastyczną konstrukcję i są wykonane z nowoczesnych włókien, które w połączeniu z najnowszą technologią dziania zapewniają wysokie parametry ochronne i zwiększają komfort pracy. Są przeznaczone głównie do prac montażowych, gdzie występuje kontakt z przedmiotami o ostrych krawędziach.
Inną odmianą rękawic są rękawice termiczne. Te grube rękawiczki gwarantują ochronę przed podwyższonymi temperaturami w zakresie aż do 250o do 350o. Dwuwarstwowe wykonanie z Kevlarem® sprawia, że są one także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a zatem można stosować je do wielu rodzajów prac budowlanych bez obawy o poparzenia.

Rękawice Kevlarowe® – co to jest?

Wśród rękawic ochronnych na wyróżnienie zasługują te Kevlarowe®. Rękawice Kevlarowe® są niezwykle wytrzymałe – są odporne tak i na uszkodzenia mechaniczne, jak i termiczne. To właśnie warstwa wykonana z tego materiału pomaga w zachowaniu właściwego komfortu i precyzji.
Rękawice Kevlarowe® niezbędne do bezpiecznej pracy ze sprzętem AGD, jak i w magazynach z arkuszami blachy, ale doskonale odnajdą są się także wśród odzieży roboczej między innymi ślusarza.
Rękawice ochronne choć nie zawsze są obowiązkowym wyposażeniem, znacznie wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy – warto dopasować model do zakresu wykonywanych prac, aby te przebiegały nie tylko komfortowo, ale również z poszanowaniem BHP.