Aktualności

Jak odpowiednio dobrać rozmiar rękawic roboczych?

2023-12-18

W wielu zawodach trudno wyobrazić sobie kompletny służbowy uniform bez rękawic roboczych. Są one potrzebne do ochrony rąk przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami albo do zabezpieczania skóry przed przecięciem czy oparzeniem. Niezależnie od tego, czy pracujesz w budownictwie, ogrodnictwie, przemyśle chemicznym czy w innej dziedzinie, odpowiednie rękawice zapewnią Ci bezpieczeństwo oraz komfort. Aby tak było, muszą być dobrze dopasowane. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar rękawic roboczych do swoich potrzeb.

Dlaczego wybór odpowiedniego rozmiaru jest ważny?

Rękawice robocze faktycznie chronią dłonie. Ale tylko wtedy, kiedy są dobrze wykonane i odpowiednio dobrane do wielkości i kształtu dłoni. Zobacz powody, dla których warto poświęcić chwilę na wybór rękawic:

 • Rękawice robocze chronią Twoje dłonie przed różnymi zagrożeniami, takimi jak zranienia, oparzenia chemiczne czy ekspozycja na niebezpieczne substancje. Jeśli rękawice są za duże, mogą się przesuwać lub spadać, pozostawiając Twoje dłonie bez ochrony. Jeśli są za małe, mogą być niewygodne i ograniczać swobodę ruchu.
 • Wygodne rękawice pozwalają na dłuższy i bardziej efektywny czas pracy. Jeśli są źle dopasowane, mogą powodować otarcia, obtarcia i dyskomfort, co może wpływać na jakość wykonywanej pracy.
 • W niektórych zadaniach, takich jak prace precyzyjne, odpowiednio dopasowane rękawice są niezbędne do wykonywania dokładnych ruchów i operacji.
 • Nieprawidłowy rozmiar rękawic może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak odleżyny, grzybice czy podrażnienia skóry.

Skoro już wiesz, dlaczego dobrze dobrany rozmiar rękawic ma tak duże znaczenie w Twojej pracy, zobacz, jak go znaleźć.

Jak dobrać rozmiar rękawic roboczych?

Nigdy nie wybieraj rękawic roboczych „na oko”. Poświęć chwilę na pomiar dłoni, a potem przestudiowanie tabeli rozmiarów ze strony producenta. W ten sposób trafisz z rozmiarem i znajdziesz dokładnie taki, który Ci idealnie pasuje.

 • Pomiar dłoni

Pierwszym krokiem w doborze rozmiaru rękawic roboczych jest pomiar dłoni. Oto, jak to zrobić:

 1. Użyj miarki krawieckiej lub taśmy mierniczej.
 2. Złóż dłoń, tak aby palce były złączone.
 3. Zmierz obwód dłoni na wysokości kostki palców, tuż za kośćmi nadgarstka.
 4. Upewnij się, że miara jest wystarczająco luźna, aby pozostawić miejsce na rękawice.
 • Konsultacja z tabelą rozmiarów

Następnie, porównaj uzyskany wynik pomiaru z tabelą rozmiarów dostępną u producenta rękawic. Każdy może mieć nieco inny system rozmiarów, więc zawsze warto skonsultować się z ich tabelą, aby dokładnie określić, jaki rozmiar będzie najlepszy dla ciebie.

 • Wybór materiału i typu rękawic

Równie ważny jak rozmiar jest wybór odpowiedniego typu i materiału rękawic. W zależności od rodzaju pracy, jaka Cię czeka, możesz potrzebować rękawic o odpowiedniej konstrukcji. Np. rękawice lateksowe są doskonałe do prac związanych z chemikaliami, podczas gdy rękawice skórzane mogą być lepsze do prac z ostrymi narzędziami i w warunkach, gdzie wymagana jest trwałość.