Aktualności

Rękawice ochronne antyprzecięciowe — ważny element odzieży ochronnej

2019-10-03
 Pracownicy, którzy na co dzień mają do czynienia z maszynami i ostrymi narzędziami, są narażeni na poważne zranienia rąk. Przede wszystkim dotyczy to zawodów z sektora przemysłowego, budowlanego i mechanicznego, gdzie konieczne jest operowanie sprzętem z ostrzami, nożycami czy tarczami. Rękawice ochronne są jednym z elementów odzieży roboczej BHP, który odgrywa ważną rolę w zapewnieniu pracownikom bezpieczeństwa. Czym się charakteryzują rękawice antyprzecięciowe i jak wybrać najlepsze?

Rękawiczki antyprzecięciowe specjalnego przeznaczenia

Skaleczenia rąk to najczęściej występujące urazy w pracy fizycznej. Dla właściwego poziomu ochrony nie wystarczą zwykłe rękawice robocze, gdyż nie zawsze są w stanie zapewnić maksymalny poziom ochrony. Na rynku dostępne są specjalne rękawice antyprzecięciowe wykonane ze specjalnych materiałów, odpornych na ostre krawędzie. Ten element stroju ochronnego sprawdzi się w zakładach pracy, w których ręce są narażone przecięcia, zakłucia, zadrapania i otarcia. Rękawice ochronne są tak wytrzymałe, że ochronią nawet przed ostrzem piły, pękniętym szkłem czy zadrapaniem ostrym arkuszem blachy.

Z czego robi się rękawice antyprzecięciowe?

Producenci stale udoskonalają swoje wyroby, dlatego wypuszczają na rynek rękawice robocze wykonane z pomocą zaawansowanych technologii. Aby należycie spełniały swoją funkcję, rękawiczki antyprzecięciowe muszą być wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na przecięcia. W zależności od modelu może to być włókno szklane, metalowa siatka, kevlar czy wyspecjalizowane włókna techniczne. Należy pamiętać, że niektóre prace wymagają precyzji, co producenci rękawic roboczych również wzięli pod uwagę. Rękawiczki antyprzepięciowe zaprojektowane są tak, żeby oprócz ochrony zapewniały maksymalną wygodę w pracy, były miękkie i elastyczne.

Jak wybrać rękawice antyprzecięciowe?

Typowe rękawice robocze wybiera się bez większego zastanowienia, skupiając się głównie na odpowiednim rozmiarze. Rękawiczki antyprzecięciowe są bardziej wyspecjalizowane i wymagają lepszego dopasowania, aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy. Przede wszystkim trzeba określić, do jakich czynności będą wykorzystywane, gdyż ma to duże znaczenie dla wyboru materiał, z którego są zrobione. Warto więc wziąć pod uwagę czy Twoja praca opiera się na obróbce z ostrymi narzędziami, czy oprócz tego potrzebujesz jeszcze ochrony termicznej i przeciwko działaniu chemicznych cieczy. Podsumowując, rękawiczki antyprzecięciowe powinny być:
• dopasowane do dłoni pracownika,
• przystosowane do określonej kategorii prac,
• zaprojektowane tak, aby nie ograniczały ruchów,
• ochroną dłoni przed urazami mechanicznymi, poparzeniem chemikaliami i czy wysokimi temperaturami,
• wzmocnione w częściach, które szczególnie są narażone na urazy ze względu na charakter pracy.

Mimo że rękawice ochronne stanowią niezbędny element stroju roboczego, to warto poświęcić chwilę, aby wybrać najlepszy model. Rękawice antyprzecięciowe nie są nowością na rynku, jednak wciąż wiele osób nie wie, że mogą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo i komfort w pracy.