Aktualności

Zarękawki ochronne — skuteczna ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi!

2019-10-03
 Kompletny strój ochronny stanowi odpowiednie zabezpieczenie pracowników narażonych na poważne urazy. Wysokie temperatury, ciecze chemiczne czy ostre narzędzia stwarzają bezpośrednie ryzyko skaleczeń i poparzeń ciała. Wytrzymałe rękawice robocze nie zawsze są w stanie zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa, dlatego ich uzupełnieniem mogą być zarękawki ochronne, które zabezpieczają wyższe partie rąk.

Czym są zarękawki ochronne?

Bezpieczeństwo pracowników powinno być priorytetem w każdym zakładzie pracy. Spawanie, obróbka blachy czy cięcie drewna to tylko niektóre czynności, które stwarzają ryzyko uszkodzenia mechanicznego ciała. Zarękawki ochronne mogą stanowić uzupełnienie rękawic, gdyż chronią nie tylko dłonie, ale także przedramię. Wyglądają jak rękaw ściśle przylegający do ciała, dlatego nie ograniczają ruchu oraz nie przeszkadzają w pracy. Zarękawki ochronne wykonane są ze specjalnych materiałów, które zapewniają ochronę antyprzecięciową i termiczną, podnosząc bezpieczeństwo pracowników.

Z czego wykonany jest zarękawek ochronny?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które przystosowane są do pełnienia określonej funkcji. Zarękawek ochronny ma przede wszystkim chronić przed urazami rąk, jednocześnie zapewniając maksymalny komfort podczas pracy. W zależności od modelu do ich wykonania używa się włókiem technicznych, kevlaru, włókien szklanych oraz materiałów ognioodpornych. Zarękawki ochronne różnią się właściwościami, ale ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przedramion przed:
• skaleczeniem,
• poparzeniem,
• zabrudzeniem,
• urazami mechanicznymi,
• działaniem cieczy chemicznych,
• zadrapaniami.

Zarękawki ochronne wykorzystywane są w branży gastronomicznej, spawalniczej, mechanicznej i przemysłowej, jednak ich zastosowanie jest dużo szersze. Mogą być używane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia ciała.

Jak wybrać najlepszy zarękawek ochronny?

Producenci odzieży ochronnej nieustannie pracują nad tym, aby oferowane produkty były coraz bardziej doskonalsze. Wybierając zarękawek ochronny trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy. To pozwoli dopasować materiał tak, aby posiadał właściwości ochronne przed różnymi czynnikami. Ważną kwestią jest także wybór zarękawka ochronnego, aby zapewniał maksymalny komfort w pracy. Musi być dopasowany do ciała i ściśle do niego przylegać, żeby nie było możliwości przedostania się pod materiał ostrych opiłków czy środków chemicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie zarękawków ochronnych prosto od producenta, który może wprowadzić modyfikacje produktu i zaprojektować zarękawek tak, aby posiadał określone właściwości. To pozwala dopasować poziom ochrony do wymagań konkretnego zakładu oraz oczekiwań użytkownika, aby zapewnić mu maksymalną satysfakcję z ochrony i komfortu. Zarękawki ochronne, mimo że stanowią zaawansowany element odzieży roboczej, to dostępne są w przystępnych cenach. Taka inwestycja nie wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, a pozwala zapewnić pracownikom pełną ochronę w zakładzie pracy.