Aktualności

Rękawice robocze, a rękawice ochronne – czym się różnią?

2023-01-12
 Rękawice robocze zwiększają komfort pracy i przede wszystkim po prostu chronią przed zabrudzeniami. Stosuje się je powszechnie praktycznie w każdej branży, choć nie zawsze są one obowiązkowym wyposażeniem. A rękawice ochronne? Czym się różnią od rękawic roboczych?
W asortymencie większości producentów rękawic ochronnych znajdują się także rękawice robocze. Pełnią one tylko na pozór tę samą rolę – rękawice ochronne są bowiem znacznie trwalsze i odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a tym samym dedykowane są do wysoce specjalistycznych prac.

Rękawice robocze – co je charakteryzuje?

Rękawice robocze stosuje się w zasadzie w każdym rodzaju pracy, znacznie podnosząc komfort wykonywanych zajęć. Są wręcz niezbędne w warsztatach samochodowych, firmach budowlanych, jak i przemyśle spożywczym.

Do najpopularniejszych należą rękawiczki spożywcze, które zapewniają nie tylko właściwy komfort podczas obróbki tusz, ale też i maksymalną ochronę przed przecięciami. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu, a do tego można prać je w bardzo wysokiej temperaturze bez obawy o utratę właściwości.

Rękawiczki spożywcze posiadają również atesty, dzięki czemu spełniają najwyższe rygory dotyczące kontaktu z żywnością.

Rękawice ochronne – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Rękawice robocze mają przede wszystkim ułatwić pracę, natomiast ochronne – zapewnić bezpieczeństwo. Do najpopularniejszych należą:

rękawiczki antyprzecięciowe;
rękawice termiczne;
rękawice Kevlarowe®.

W zależności od zakresu wykonywania prac mogą one charakteryzować się wysoką odpornością na niskie lub wysokie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważne na placach budowy, gdy do czynienia mamy z różnymi i niebezpiecznymi materiałami.

Rękawice ochronne oprócz właściwości chroniących, podobnie jak robocze zapewniają właściwy komfort pracy. Istotne jest to przede wszystkim w czynnościach, w których wymagana jest niezwykła precyzja, a potliwość dłoni czy narażanie na niekomfortowe warunki może powodować zawahanie lub nawet upuszczenie narzędzi.
Zarówno rękawiczki robocze, jak i rękawice ochronne są niezbędne podczas wykonywania różnych prac. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed brudem, ale i szkodliwymi substancjami, które mogą podrażnić wrażliwą skórę. Dodatkową zaletą rękawic ochronnych jest także ich wyjątkowa wytrzymałość, która ułatwia wykonywanie prac.
Czy któreś rękawice są lepsze? Odpowiedź jest prosta i brzmi – to zależy od wykonywanej pracy. Wyjątkowo trwałe, Kevlarowe® rękawice nie sprawdzą się na przykład w branży spożywczej, tak jak i rękawice spożywcze nie znajdą zastosowania na placu budowy. Warto zatem każdą część roboczego ubrania dobierać do wykonywanej pracy, dzięki czemu obawa o higienę i bezpieczeństwo będzie bezpodstawna.
Jeśli jesteś pracownikiem, o właściwe ubrania robocze zapytaj swojego przełożonego – część wykonywanych zawodów wymaga bowiem stosowania właściwej odzieży ochronnej, co jest określone w przepisach BHP.